top of page
elster logo.jpg

Elster Kent Metering Sp. z o.o.

95-100 Zgierz, ul. Szczawińska 42c

tel. 42 717 65 15, fax 42 717 65 16

e-mail: info@pl.elster.com

www.elstermetering.pl

elster 3.jpg

Spółka Elster Kent Metering jest własnością Grupy Elster GmbH z siedzibą w Essen (Niemcy) – największego na świecie producenta urządzeń pomiarowych oraz nowoczesnych systemów monitorowania i rozliczania ich zużycia AMR/AMI (Automatic Meter Reading/Advanced Meter Infrastructure). Grupa Elster zajmuje się produkcją urządzeń do pomiaru zużycia wody, ciepła, gazu, energii elektrycznej oraz urządzeń umożliwiających komunikację z tymi urządzeniami. W oparciu o własne produkty (urządzenia pomiarowe) oraz dodatkowe wyposażenie takie jak moduły radiowe, repeatery sygnału, modemy CSD/GSM/GPRS, koncentratory danych oraz rozbudowane systemy IT, Grupa tworzy zintegrowane rozwiązanie umożliwiające Klientowi odczytywanie, rejestrację oraz rozliczenie odczytu własnych urządzeń w sposób zdalny, to znaczy nie powodujący konieczności odwiedzania miejsca ich zainstalowania oraz zbilansowanie ich wskazań w jednym czasie. Roczne obroty Grupy Elster to 1,6 miliardów euro. Grupa produkuje ponad 8 milionów wodomierzy rocznie co daje jej ponad 25% udział w rynku światowym.

elster 2.jpg
elster 4.jpg

Przedsiębiorstwa Grupy Elster to firmy o olbrzymiej tradycji w produkcji tego typu urządzeń, sięgającej roku 1836. Szczycimy się tym, iż jesteśmy właścicielem pierwszego patentu wydanego 29 września 1884 roku na wielostrumieniowy wodomierz skrzydełkowy, jeden z najbardziej popularnych wodomierzy.

 

W Polsce historia spółki datowana jest od końca 1995 roku. W tym to roku spółka została założona w Polsce, jako część koncernu ABB, funkcjonując pod nazwą ABB Kent Polska Sp. z o.o. W strukturze ABB była częścią Bussines Unit Automation a jej właścicielem był ABB Metering Holding z siedzibą w Luton (Anglia). Ponieważ ABB Metering Holding zajmował się tylko i wyłącznie produkcją i dystrybucją urządzeń do pomiaru zużycia wody (wodomierzy) oraz energii elektrycznej (liczników energii elektrycznej) to spółka w Polsce początkowo produkowała i oferowała tylko te urządzenia.

 

W roku 2002 ABB Metering Holding został sprzedany niemieckiemu koncernowi Ruhrgas AG. Firmy z grupy ABB Metering Holding połączono z częścią produkcyjną przedsiębiorstw Ruhrgas'u – spółką Ruhrgas Industries – największym producentem gazomierzy oraz automatyki gazowniczej. Tak powstała największa na świecie Grupa Producentów Urządzeń Pomiarowych, skupiająca pod swoimi skrzydłami producentów pełnej palety wyrobów przeznaczonych do pomiaru zużycia mediów takich jak woda, ciepło, gaz i energia elektryczna. Wtedy to nazwę ABB zastąpiono nazwą ELSTER, a dla podkreślenia zmiany charakteru działalności spółki – ze spółki produkcyjnej, produkującej urządzenia pomiarowe, na spółkę oferującą kompleksowe rozwiązania systemowe – dodano w nazwie słowo „Metering”.

bottom of page