ul. Powstańców 13

41-300 Dąbrowa Górnicza

tel. 32 63 95 100

sekretariat@dabrowskie-wodociagi.pl

www.dabrowskie-wodociagi.pl

O DĄBROWSKICH WODOCIĄGACH

Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze 189 km² w Dąbrowie Górniczej, największej gminy województwa śląskiego. Każdego dnia troszczymy się, aby woda dostarczana była w sposób nieprzerwany, a jej jakość i walory smakowe spełniały oczekiwania 119 tys. mieszkańców gminy. W przyjętym modelu biznesu firma wykorzystuje nowoczesne metody zarządzania m.in. strategiczną kartę wyników (Balanced Scorecard), zarządzanie ryzykiem oraz stosuje zasady społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility) budując wartość firmy. Bogaty potencjał techniczny pozwala na świadczenie dodatkowych usług, takich jak: badania laboratoryjne wody i ścieków, inspekcje rurociągów kamerą telewizyjną, ciśnieniowe czyszczenie sieci kanalizacyjnej, remonty elementów uzbrojenia, budowy rurociągów i przyłączy wodociągowych, diagnostyki sieci wodociągowej oraz prace eksploatacyjne. Firma odpowiada na potrzeby rynku i stara się optymalnie spełniać oczekiwania klientów.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA 

  • Dla potwierdzenia wiarygodności w oczach klientów i partnerów biznesowych firma poddana została weryfikacji, otrzymując certyfikat Jakości Biznesu „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz Platynową Statuetkę wydaną przez Krajową Izbę Gospodarczą. 

  • Za dbałość o środowisko naturalne, podnoszenie standardów oraz edukację ekologiczną, firma uzyskała certyfikat „Firma Bliska Środowisku” wydany przez Jednostkę Certyfikującą Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej „CERT”. 

  • W rankingu najbardziej rozwijających się firm Spółka zdobyła tytuł „Gazele Biznesu” przyznany przez redakcję dziennika Puls Biznesu. 

  • W programie Gospodarczo-Konsumenckim, promującym zasady etyki w biznesie Spółka otrzymała certyfikat „Solidna Firma” za terminowe regulowanie zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenta, w tym propagowanie zasad etyki biznesowej, a w szczególności rzetelności, uczciwości i terminowości w kontaktach z kontrahentami.

  • Za uzyskane wyniki w zakresie wykorzystania osiągnięć nauki i techniki do poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy firma otrzymała „Zieloną Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy”. 

  • Za najwyższą jakość usług firma uzyskała prestiżową nagrodę „Jakość Roku”.

JAKOŚĆ WODY
Dąbrowa Górnicza może poszczycić się bardzo dobrą jakością wody dostarczaną mieszkańcom. Woda pochodzi w ponad 80 procentach z ujęć głębinowych, zlokalizowanych w Ujejscu, Trzebiesławicach, Ząbkowicach i Łazach Błędowskich. Ujmowana jest z odwiertów w warstwie triasowej z obszaru jurajskiego, bogatych w składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Woda jest stabilna pod względem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym. Nie wymaga więc skomplikowanych procesów uzdatniania.  Aby prawidłowo funkcjonować, organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki typu: sód, potas oraz wapń i magnez. I taka woda dostarczana jest mieszkańcom Dąbrowy Górniczej. Nad jakością wody do picia dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej czuwa Akredytowane Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów, które posiada certyfikaty badawcze, wykwalifikowany i doświadczony personel oraz nowoczesną aparaturę analityczną. Informacja o jakości wody, co miesiąc publikowana jest na stronie internetowej i stanowi ważne źródło informacji odnośnie fizykochemicznej, sensorycznej oraz mikrobiologicznej jakości wody w poszczególnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Dane w niej zawarte są obiektywnym dowodem na to, że woda dostarczana przez Dąbrowskie Wodociągi jest bezpieczna, zdrowa i zdatna do picia. 

KAMPANIA „PIJĘ WODĘ Z KRANU”
Branża wodociągowo-kanalizacyjna zrobiła potężny skok technologiczny. Wodę z kranu można pić bez żadnych obaw. Pozostało więc zrobić tylko jeden krok – przekonać ludzi do tego by znowu zaczęli pić wodę z kranu. Picie wody z kranu jest ekologiczne, ponieważ nie zwiększamy produkcji plastikowych butelek. Ponadto woda z kranu jest czysta, bezpieczna, zawiera wiele składników mineralnych, a przede wszystkim jest tańsza niż butelkowana.


Kampanię pod hasłem „Piję wodę z kranu” rozpoczęliśmy pionierską w Polsce akcją podczas VIII Półmaratonu Dąbrowskiego. Uczestnikom biegu oraz kibicom serwowaliśmy wodę z kranu zamiast wody butelkowanej. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem sportowców z całej Polski i dużym zainteresowaniem mediów.


Latem, na terenie Dąbrowy Górniczej, stworzyliśmy stoiska serwujące wodę z kranu oraz kurtyny wodne. Uruchamiane były każdego dnia lata, kiedy temperatura powietrza przekraczała 20°C. Kurtyny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ przynosiły ochłodę, zmniejszając uciążliwość promieni słonecznych. Na stoiskach serwowana była woda pochodząca bezpośrednio z wodociągów – ta sama, która płynie w kranach dąbrowskich mieszkań. 


Woda ze specjalnych źródełek w szkołach? Taki obrazek znamy z amerykańskich filmów. Dlaczego miałoby się nie udać w Polsce? Poidełka instalowane w szkołach w Dąbrowie Górniczej to kolejna odsłona kampanii „Piję wodę z kranu”. Tym przedsięwzięciem promujemy zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie – zamiast słodkich napojów dzieci mogą napić się darmowej, smacznej i bezpiecznej wody z kranu – wystarczy podstawić bidon do kolorowego dystrybutora wody. Razem z nami do picia wody z kranu przekonują uczniów siatkarki MKS Dąbrowa Górnicza.

 

EKOLOGIA
O ekologii dużo mówi się w kontekście spektakularnych akcji mających miejsce gdzieś na drugim zakątku świata. Częstokroć słysząc wzniosłe hasła nie do końca potrafimy uzmysłowić sobie, jak to zrobić i przenieść szczytne idee na codzienną praktykę. Tymczasem ważne sprawy dzieją się tuż obok nas i warto zdawać sobie z tego sprawę. Niejednokrotnie okazuje się to łatwiejsze i przystępniejsze niż sądziliśmy. Od lat staramy się o tym przekonywać. Mając na uwadze misję Spółki, w ciągu minionych lat daliśmy się poznać jako aktywny promotor racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej, inicjując i obejmując swoim patronatem oraz wspierając finansowo i rzeczowo wiele rozmaitych przedsięwzięć o charakterze proekologicznym.

STRAŻNIK CZYSTEJ WODY ZWANY MAGIEM
Realizujemy projekt ekologiczny, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych przechodzą kurs na Strażnika Czystej Wody. W jego trakcie uczniowie dowiadują się skąd bierze się woda w kranie, śledzą zmagania Maga z Władcą Ścieków, a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni, dokonują magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło. Dzień w wodociągach młodzi uczniowie rozpoczynają od zajęć przy multimedialnej makiecie – jedynej takiej w Polsce. Autorski projekt naszej firmy w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie zajęć przy makiecie uczniowie biorą udział w interaktywnym quizie.

 

CAŁA DĄBROWA GÓRNICZA ŚWIĘTUJE ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
W Dąbrowie Górniczej odbywają się prawdopodobnie jedne z największych obchodów Światowego Dnia Wody w Polsce. Fala ponosi niemal całe miasto. To fala wodnej zabawy, w której bierze udział około 4 tysięcy dzieci z placówek edukacyjnych w 150 wydarzeniach. Nie chcemy też pominąć oczekiwań mieszkańców Dąbrowy Górniczej, kierując do nich organizowany cyklicznie konkurs fotograficzny o tematyce wodnej. Naszą ambicją jest, by do kalendarza miejskich imprez na stałe wpisały się i zaistniały w świadomości mieszkańców obchody Światowego Dnia Wody, od kilku lat organizowane przez Dąbrowskie Wodociągi. 

 

POD ŻAGLAMI
Warto wspomnieć o bardzo ciekawej inicjatywie realizowanej wspólnie z Klubem Sportów Wodnych „Fregata” w Dąbrowie Górniczej. Jest to szkółka pod żaglami organizowana nad zbiornikiem Pogoria I. W jej trakcie uczestnicy oprócz garści praktycznych informacji, z zakresu charakterystyki środowiska lokalnego oraz zasad bezpieczeństwa przebywania nad wodą, zyskują niepowtarzalną możliwość poznania działania sprzętu żeglarskiego i nauki rzemiosła.