
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PWiK” Sp. z o.o.
11-130 Orneta, ul. Mickiewicza 10
tel. 55 242 14 62, fax 55 242 45 09
e-mail: pwik_orneta@post.pl

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PWiK” Sp. z o.o. w Ornecie powstało 1 lipca 1997 r. w wyniku przekształceń przedsiębiorstw komunalnych. Spółka prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Orneta na podstawie zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Orneta w styczniu 2003 r. Woda doprowadzana jest do miejscowości: Orneta, Wojciechowo, Karbowo, Karkajmy, Bogatyńskie, Krosno, Biały Dwór, Opin, Nowy Dwór, Henrykowo, Kumajny, Wola Lipecka, Mingajny, Miłkowo, Krzykały, Lejławki, Augustyny, Chwalęcin, Osetnik, Dąbrówka, Bażyny, Klusajny i Drwęczno. Ścieki odprowadzane są natomiast z miejscowości: Orneta, Biały Dwór, Krosno, Bażyny, Dąbrówka, Karkajmy, Karbowo, Wojciechowo, Wola Lipecka i Miłkowo.
Do głównych zadań „PWiK” należy ujmowanie, uzdatnianie i dostarczanie wody, a także odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Spółka świadczy dodatkowo usługi budowlane w zakresie wykonawstwa sieci i przyłączy wod.-kan., zarządza cmentarzami oraz zajmuje się obsługą targowiska miejskiego.



System wodociągowy w gminie Orneta obejmuje:
-
ujęcia wody: Orneta, Karkajmy, Mingajny;
-
stacje uzdatniania wody: Orneta, Karkajmy, Mingajny;
-
zbiornik wodociągowy (wieża ciśnień);
-
stacje podnoszenia ciśnienia wody: Wojciechowo (pompownia dla wsi Wojciechowo i Karbowo), Henrykowo (pompownia dla wsi Henrykowo, Wola Lipecka, Kumajny, Mingajny, Miłkowo), Dąbrówka (pompownia dla wsi Dąbrówka, Osetnik, Chwalęcin), Biały Dwór (pompownia dla wsi Biały Dwór, Opin);
-
sieć wodociągową o długości 160 km. Woda, pochodząca z ujęć głębinowych, jest ujmowana i uzdatniana w czterech stacjach uzdatniania (Orneta, Orneta „Podleśna”, Karkajmy, Mingajny – w pełni zmodernizowana w 2012 r.). Stacje te obecnie są w stanie zabezpieczyć w pełni ilość wody zużywanej przez miasto i gminę Orneta.
Wydajność poszczególnych ujęć wynosi:
-
SUW Orneta – Qmax/h = 200 m³/h
-
SUW Podleśna – Qmax/h = 16 m³/h
-
SUW Mingajny – Qmax/h = 30 m³/h
-
SUW Karkajmy – Qmax/h = 20 m³/h.
Ze względu na bieżące potrzeby zbiorowego zaopatrzenia w wodę o odpowiedniej jakości, w kwietniu 2017 r. spółka rozpoczęła realizację projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Orneta”. Zadanie inwestycyjne obejmuje rozbudowę i przebudowę stacji uzdatniania wody w Ornecie wraz z budowlami, budynkami i urządzeniami towarzyszącymi. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych spółki oraz z pożyczki (3,3 mln zł) z WFOŚiGW w Olsztynie. Zakres poszczególnych prac realizowanego projektu obejmuje m.in.:
-
wymianę technologii oczyszczania wody z systemu filtracji jednostopniowej na dwustopniową
-
wykonanie układu sterowania automatycznego, przystosowanego do zarządzania procesami technologicznymi po rozbudowie przedmiotowej stacji uzdatniania wody
-
remont istniejących obiektów budowlanych, dróg, placów, chodników, ogrodzeń, terenów zielonych w zakresie określonym w projekcie technicznym
-
likwidację istniejących obudów studziennych oraz budowę nowych
-
wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, odgromowej, wodociągowej, hydrantów ppoż., c.o., kanalizacyjnej
-
remont istniejącej wieży ciśnień (wymiana dachu, remont zbiornika na wodę czystą, wymiana armatury wodociągowej)
-
budowę zbiornika na wodę uzdatnioną o poj. 500 m³
-
budowę zbiornika popłuczyn
-
wymianę pomp głębinowych
-
wykonanie nowych przyłączy: elektrycznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej.
Wartość zadania wynosi 4 514 959,77 zł brutto. Termin wykonania przedmiotu umowy zaplanowano do dnia 30 września 2018 roku. Jednocześnie w ramach projektu, wykonując następne zadanie, w 2017 roku spółka zagospodarowała po Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej nieczynne ujęcie wody zlokalizowane przy ulicy Podleśnej w Ornecie wraz z posadowieniem przewoźnej, kontenerowej stacji uzdatniania wody o wydajności do 200 m³/dobę. W latach następnych spółka zamierza przeprowadzić prace remontowo-modernizacyjne ujęć i stacji uzdatniania wody w Karkajmach. Długość sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta i gminy Orneta wynosi około 45 km. Miasto Orneta – w ramach aglomeracji – posiada najbardziej rozbudowany system, do którego doprowadzane są ścieki także z miejscowości Krosno, Karbowo, Wojciechowo oraz Biały Dwór. Nieczystości trafiają do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków z reaktorem biologicznym o przepustowości Qmax/d = 3000 m³/dobę, w którym następuje usuwanie związków biogennych.
System kanalizacyjny zarządzany przez „PWiK” obejmuje osiem przepompowni ścieków w Ornecie oraz czternaście przepompowni na terenie gminy. Miejscowości: Bażyny, Dąbrówka, Wola Lipecka, Karkajmy, Miłkowo posiadają niezależne systemy kanalizacyjne z własnymi oczyszczalniami ścieków. W ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Orneta” spółka stara się o pozyskanie środków pomocowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 20142020, Działanie 5.2 „Gospodarka wodno-ściekowa dla zadania nr 2” pn. „Modernizacja technologii oczyszczania ścieków z zastosowaniem metody tlenowego granulowanego osadu czynnego oraz tlenowej przeróbki powstałych osadów nadmiernych na oczyszczalni ścieków w Ornecie w systemie zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki realizowanym obecnie oraz planowanym w przyszłości inwestycjom Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PWIK” Sp. z o.o. w Ornecie pragnie zapewnić swoim klientom najwyższy poziom świadczonych usług.