
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Sp. z o.o.
27-600 Sandomierz, ul. Przemysłowa 12
tel. 15 832 36 79, fax 15 832 28 76

Historia wodociągów sandomierskich sięga początku XVI wieku. Zgodę na budowę wodociągu otrzymał Sandomierz od Zygmunta Starego, czego dowodzi dokument jego syna Zygmunta Augusta z 1559 roku. Wodociąg miał dostarczać wodę do celów gospodarczych mieszkańcom Sandomierza, a także browarnikom do produkcji piwa. W roku 1564 wodociągi sandomierskie były w pełni sprawne, co potwierdzają zapisy lustratora królewskiego. Prawdopodobnie za panowania Jana Kazimierza, podczas wojen szwedzkich wodociąg został zniszczony. Miasto nie posiadało wodociągu do końca XIX wieku. W tym okresie mieszkańcy zaopatrywali się w wodę ze studni miejskich. Na początku XX wieku problemem stało się dostarczanie wody do celów pożarowych. W roku 1934 odbyła się rozprawa na temat budowy wodociągów. Już dwa lata później Sandomierz posiadał 4 km sieci wodociągowej i 11 hydrantów.
Ruszyła też inwestycja związana z budową wieży ciśnień. Dalszą rozbudowę wodociągu wstrzymały działania wojenne. Po zakończeniu wojny zaczęto odbudowywać zniszczony wodociąg i budować rurociągi kanalizacyjne. W połowie lat 50. XX wieku nastąpiła zmiana zarządzania wodociągami sandomierskimi. Z zapisów ksiąg miejskich czytamy: "Sprawy wodociągowe w roku 1956 z budżetu Rady Miasta zostały wyłączone i zostały przekazane Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej jako resort jemu podległy". Przedsiębiorstwo to, po licznych przekształceniach, prowadzi zagadnienia wodociągowo-kanalizacyjne do dzisiaj.



Od połowy lat 70. ubiegłego wieku miasto Sandomierz zaopatrywane jest w wodę z ujęcia "Romanówka", gdzie dziewięć studni wydobywa wodę podziemną z poziomu trzeciorzędowo-jurajskiego. Ujęcie to zlokalizowane jest w odległości około 14 km od granic miasta. Woda ze studni głębinowych płynie rurociągami tłocznymi do rurociągu zbiorczego o średnicy 500 mm, którym dopływa do dwóch zbiorników o pojemności 3000 m³ każdy, położonych na terenie stacji hydroforowej w Sandomierzu. Ze zbiorników, woda za pomocą zestawu hydroforowego, tłoczona jest do miejskiej sieci wodociągowej w ilości około 225 m³/h. Długość sieci rozdzielczej wraz z magistralą dosyłową oraz przyłączami wynosi obecnie 199 km.
Stały rozwój systemu wodociągowego i zwiększanie się liczby odbiorców wody wodociągowej, wymusiły rozbudowę systemu odbioru ścieków sanitarnych, a przede wszystkim ich oczyszczanie. W roku 1998 oddana została do użytku oczyszczalnia ścieków. Długość sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami wynosi obecnie 140 km. Jakość wydobywanej i podawanej do miejskiej sieci wodociągowej wody, kwalifikowanej jako naturalna woda źródlana, spełnia wszystkie wymagania, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze.
Eksploatowane rurociągi wodociągowe i kanalizacyjne oraz oczyszczalnia ścieków stale poddawane są procesom modernizacyjnym. W latach 2011-2015 zrealizowany został projekt o wartości 30 mln zł, obejmujący zabytkową sandomierską Starówkę, polegający na wymianie sieci i przyłączy wodociągowych oraz na rozdzieleniu ogólnospławnych kolektorów kanalizacyjnych na niezależną kanalizację sanitarną i deszczową. Dokonano także modernizacji oczyszczalni ścieków i budowy nowych odcinków sieci kanalizacji sanitarnej.