
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
87-800 Włocławek, ul. Toruńska 146
tel. 54 230 17 00, fax 54 230 17 01

Historia włocławskich wodociągów sięga XVI wieku. Fakt ten potwierdza drewniany rurociąg, który został wykopany na Starym Mieście w 1985 roku. Współczesne dzieje wiążą się zaś z datą 1 lipca 1935 roku, kiedy ówczesna Rada Miasta we Włocławku powołała do życia Zakład Wodociągów i Kanalizacji, którego następcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Dzisiaj wodociągi włocławskie zaliczane są do liderów postępu i nowoczesności w branży wodno-kanalizacyjnej. W trosce o środowisko naturalne przedsiębiorstwo wdraża nowoczesne technologie proekologiczne oraz rozbudowuje i modernizuje infrastrukturę techniczną. W ostatnim dziesięcioleciu wydano na ten cel 210 mln złotych.
Największe przedsięwzięcia to dwa projekty współfinansowane środkami Unii Europejskiej w łącznej kwocie 89 mln złotych: „Oczyszczanie ścieków we Włocławku” (lata 2004-2008) i „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek II etap” (2009-2015). W latach 2004-2008 została poddana gruntownej modernizacji i rozbudowie Grupowa Oczyszczalnia Ścieków (GOŚ). Obecnie jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną, z dodatkowym chemicznym wspomaganiem usuwania fosforu, o przepustowości 40 tys. m³/dobę.

Dokonane zmiany pozwoliły zredukować ładunek zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych, odprowadzanych do rzeki Wisły, oraz uporządkować gospodarkę osadową. Wdrożono technologię beztlenowej fermentacji pozyskując biogaz, z którego ciepło spalania wykorzystywane jest w procesie suszenia osadów w nowo wybudowanej suszarni. Wysuszone osady są zagospodarowywane do produkcji paliwa alternatywnego.
Oczyszczalnia ścieków, znajdująca się w prawobrzeżnej części Włocławka, została zlikwidowana, a ścieki z tego terenu doprowadzane są do GOŚ kanałem przerzutowym, który ułożony jest pod dnem Wisły. Ścieki z lewobrzeżnego terenu miasta trafiają do zmodernizowanej w latach 2010-2011 centralnej przepompowni, a po wyeliminowaniu zgrubnych zanieczyszczeń tłoczone kolektorem do GOŚ.
W ostatnim dziesięcioleciu system kanalizacyjny miasta został rozbudowany o ponad 60 km. Dzięki temu wskaźnik skanalizowania aglomeracji Włocławek jest bliski 98%.
W roku 2012 zakończono modernizację i rozbudowę największego włocławskiego ujęcia i stacji uzdatniania wody na Krzywych Błotach wraz z systemem monitoringu sieci wodociągowej. W wyniku inwestycji poprawiono jakość i niezawodność dostaw wody dla mieszkańców. Rozbudowano i doposażono w nowoczesny sprzęt laboratorium zakładowe, które w roku 2012 uzyskało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego, potwierdzający wysoki standard wykonywanych badań.
Prowadzone przez spółkę działania projakościowe i prośrodowiskowe są realizowane z wykorzystaniem od 2003 roku Zintegrowanego Systemu Zarządzania zgodnego z normami ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004. Potwierdzeniem uznania dla efektów w dziedzinie ochrony środowiska i ekologii, działań na rzecz społeczności lokalnej, dbałości o klientów i kontrahentów, jest przyznawany spółce corocznie od kilkunastu lat certyfikat Programu ,„Przedsiębiorstwo Fair Play”, jak również nadany tytuł Kryształowy HIT 2014 w konkursie promocyjnym Gospodarczo-Samorządowy HIT Kujaw i Pomorza 2014.